Skip to content

Metabolizm sterydów i reszt aminokwasowych sprzężonych kwasów żółciowych u człowieka III. CHOLYLTAURINE (KWAS TAUROCHOLOWY)

3 miesiące ago

383 words

Po doustnym podaniu [2,4-3H] -cholilo [35S] tauryny ośmiu zdrowym ochotnikom z obecnymi rurkami nosowo-dwunastniczymi, specyficzną aktywność ugrupowań cholli i tauryny oraz dystrybucję radioaktywności w żółciowym kwasie żółciowym i metabolitach moczowych, jak również jako całkowitą ilość 35S i 3H w moczu i kale mierzono w odstępach przez 4-8 dni. Podobne pomiary wykonano po podaniu [35S] tauryny doustnie lub dożylnie lub wkropleniu do dalszego jelita. Dzienna ułamkowa szybkość obrotu ugrupowaniem tauryny choliltauryny była niska i podobna do tej w reszcie cholilowej, co wskazuje, że dekoniugacja występująca podczas krążenia jelitowo-wątrobowego była mniejsza niż połowa obserwowana wcześniej dla kwasów żółciowych sprzężonych z glicyną. Część ugrupowania cholylowego została zaabsorbowana, ale ponieważ rejugacja odbywała się głównie z glicyną, obserwowano niewielkie ponowne inkorporowanie do puli choliltauryny. Część ugrupowania tauryny była również wchłaniana w stanie nienaruszonym, ale weszła do dużych pul tauryny i zaobserwowano niewielką reincorporation w basenie choliltauryny. Doustne podawanie tauryny rozszerzyło pulę choliltauryny i spowodowało zmniejszenie frakcjonowanej szybkości obrotu cholilowej cząsteczki choliltauryny, interpretowanej dla wskazania większego ponownego włączenia ugrupowania cholilowego z powodu zwiększonego re-gugowania z tauryną. Ugrupowanie tauryny nie zaabsorbowane jako tauryna wydawało się wchłaniane głównie jako siarczan, który podobnie jak tauryna wchodził do dużych endogennych basenów. Wystąpiło niewielkie wydalanie 35S z kałem. 35S był wydalany z moczem w postaci tauryny i siarczanu, a wydalanie w ciągu pierwszych 24 godzin (jako procent podanej dawki) silnie korelowało (r = 0,93) z dzienną ułamkową prędkością obrotu części tauryny. Gdy tauryna została zakropiona do dystalnego jelita, pojawiła się jako taka w osoczu, ale im bardziej dystalne jest miejsce wkroplenia, tym większa jest frakcja moczowego 35S obecna jako siarczan. Okazało się, że siarczan [35S] pochodził z degradacji bakteryjnej [35S] tauryny, ponieważ gdy [35S] tauryna była podawana dożylnie, 35S był wydalany w moczu głównie jako [35S] tauryna z obecnością małego SO4 = – [35S].
[podobne: czy jestem zakochana test, zdrowe śniadanie przepisy, akademia medyczna gdańsk przychodnia ]
[hasła pokrewne: przeglądarka skierowań na leczenie sanatoryjne z nfz, akademia medyczna gdańsk przychodnia, krople na kolkę niemieckie ]