Skip to content

Wpływ ouabain na zaopatrzenie i zapotrzebowanie w tlen mięśnia sercowego u pacjentów z przewlekłą chorobą wieńcową. Badanie hemodynamiczne, wolumetryczne i metaboliczne u pacjentów bez niewydolności serca.

2 miesiące ago

381 words

Wpływ glikozydów naparstnicy na podaż i zapotrzebowanie tlenu w mięśniu sercowym jest szczególnie interesujący w obecności obturacyjnej choroby tętnic wieńcowych, ale nie był wcześniej mierzony u ludzi. Oceniliśmy wpływ ouabainy (0,015 mg / kg masy ciała) na parametry hemodynamiczne, objętościowe i metaboliczne u 11 pacjentów z ciężką przewlekłą chorobą wieńcową bez klinicznej zastoinowej niewydolności serca. Ponieważ protokół był długi i obejmował interwencje, które mogą wpływać na oznaczenia, badaliśmy również dziewięciu pacjentów stosujących identyczny protokół, z tym wyjątkiem, że pominięto podawanie ouabain. Ciśnienie końcowe końcoworozkurczowe lewej komory i lewostronna objętość końcoworozkurczowa spadały u każdego pacjenta otrzymującego ouabain, chociaż początkowo były podwyższone tylko u dwóch pacjentów. Ciśnienie końcoworozkurczowe lewej komory spadło z 11,5 +/- 1,4 (średnia +/- SE) do 5,6 +/- 0,9 mm Hg (P mniej niż 0,001), a objętość końcowo-rozkurczowa lewej komory spadła z 100 +/- 17 do 82+ / -12 ml / m2 (P mniej niż 0,01) godzinę po zakończeniu wlewu ouabain. Maksymalna prędkość skracania elementu skurczowego wzrosła z 1,68 +/- 0,11 ml / s do 2,18 +/- 0,21 długości mięśni / s (P mniej niż 0,05) i jest zgodna ze wzrostem kurczliwości. Nie zaobserwowano istotnej zmiany tych parametrów u pacjentów kontrolnych. Po podaniu ouabain nie nastąpiła istotna zmiana w zużyciu tlenu przez mięsień sercowy, ale może to być związane z większym zmniejszeniem średniego ciśnienia tętniczego u pacjentów z ouabainą niż u pacjentów kontrolnych. Wnioskujemy, że u pacjentów z przewlekłą chorobą wieńcową, u których nie występuje kliniczna zastoinowa niewydolność serca, objętość końcowo-rozkurczowa lewej komory spada po podaniu ouabaina, nawet gdy jest początkowo prawidłowy. Chociaż spadek ten wiązałby się ze spadkiem napięcia w ścianie, a tym samym zużycia tlenu przez mięsień sercowy, może nie mieć wystarczającej wielkości, aby zapobiec wzrostowi zużycia tlenu w mięśniu sercowym. Niemniej jednak mechanizmy kompensacyjne zapobiegają pogorszeniu spoczynkowego metabolizmu mięśnia sercowego.
[przypisy: przeglądarka skierowań na leczenie sanatoryjne z nfz, sytuacja kryzysowa definicja, myśli samobójcze depresja ]
[więcej w: polski bux, choroba parkinsona ćwiczenia, myśli samobójcze depresja ]